EMAG

EMAG

20.02.2013

CSM Târgovişte a pierdut primul meci din playofful cu Spartak Vidnoje, din Euroliga

Meciul al doilea se joacă la Târgovişte pe 22 februarie

Campioana României a cedat, marţi, în deplasare pe terenul echipei SpartaK Vidnoje, cu 91-84, în primul meci din faza playoff a Euroligii feminine de baschet.

Municipal Târgovişte a început mai bine jocul şi a condus cu patru puncte după primul sfert, avantaj care a fost anulat de gazde în a doua perioadă a meciului, astfel că la pauza mare cele două echipe erau la egalitate.

Gabriela Mărginean avea să marcheze 15 din cele 22 de puncte ale sale într-o primă repriză foarte bună. A doua pe lista marcatoarelor de la Târgovişte a fost Matee Ajavon, cu 19 puncte.

Echilibrul s-a rupt în sfertul al treilea când de altfel SpartaK a înclinat decisiv balanţa luând un avans de 12 puncte.

Veterana Becky Hammon a făcut un meci mare şi a încheiat partida cu 23 de puncte în cont.

Meciul al doilea se joacă la Târgovişte pe 22 februarie. O eventuală victorie a campioanei României ar trimite seria într-un decisiv programat la 27 februarie în Rusia.