EMAG

EMAG

01.09.2013

Simona Halep, gata să se răzbune pe italianca Flavia Penetta la US Open

Simona Halep va juca luni seară pentru calificarea în sferturile de finală de la US Open împotriva italiencei Flavia Penetta, fost număr 10 mondial, şi singura în faţa căreia a pierdut în ultimele două luni.
Românca a abandonat la Bastad în turul secund din cauza unor probleme medicale, după ce reuşise să câştige primul set. Intrată de săptămâna trecută în Top 20, constănţeanca este considerată revelaţia circuitului WTA din acest an, obţinând 34 de victorii din 39 de meciuri din luna mai şi până în prezent, iar sâmbătă a demolat-o pe Maria Kirilenko (17 WTA), scor 6-1, 6-0. „Am făcut cel mai frumos meci din carieră, nu vreau să mă opresc aici”, a spus Halep, care şi-a asigurat 280 de puncte WTA şi 165.000 de dolari.