EMAG

07.12.2013

Otelul vs Steaua 8.12.2013

Link 1   Link 2   Link 3   Link 4   Link 5
 Oţelul Galaţi a cedat 3 puncte importante în deplasarea de la Chiajna, fiind învinsă cu scorul de 4-3 de FC Viitorul. Antrenorul Ewald Lienen a pierdut astfel al treilea meci consecutiv în Liga 1, dar are în continuare susţinerea conducerii. “Roş-alb-albaştrii” au fost eliminaţi, joi, din sferturile de finală ale Cupei României, fiind învinşi în Ghencea cu scorul de 2-0 de Steaua. “Oţelarii” o vor întâlni mâine din nou pe Steaua, de data aceasta în campionat, unde speră să aibă mai multă şansă şi să obţină măcar un punct. Cu o etapă înaintea finalului de tur, “oţelarii” sunt pe un loc retrogradant. Este foarte important să obţină un rezultat pozitiv cu campioana, pentru ca apoi să încerce să ia maximum de puncte cu Corona şi “U” Cluj în ultimele două meciuri ale anului.
Steaua nu a reuşit decât un 1-1 în Ghencea cu Petrolul Ploieşti, rezultat în urma căruia s-a distanţat la 4 puncte de lidera Astra Giurgiu. Antrenorul Reghecampf speră ca echipa sa să plece în vacanţa de iarnă din postura de lider, dar pentru asta va trebui să câştige toate meciurile rămase în 2013, inclusiv “dubla” cu Astra. Joi, “roş-albaştrii” au reuşit să câştige din nou un meci, după o pauză de cinci săptămâni, eliminând-o cu 2-0 în sferturile Cupei României pe Oţelul Galaţi. Cu aceasta se vor întâlni mâine din nou, în Liga 1, într-un meci în care obiectivul Stelei este clar, o nouă victorie. În urmă cu un an steliştii nu au reuşit decât o remiză la Galaţi, dar acum nu-şi mai pot permite acest lucru, dacă vor să termine pe primul loc.