EMAG

EMAG

28.07.2013

SORANA "OUT"

Sorana Cîrstea s-a bătut singură în semifinala cu slovaca Dominika Cibulkova din cadrul turneului de tenis WTA de la Stanford, Statele Unite. Românca a ratat șase mingi de brake în primul set, iar pe al doilea l-a început catastrofal și l-a terminat în genunchi.
sorana cirstea - turneu stanford
Sorana Cîrstea a jucat precum o cizmă în semifinala cu Dominika Cibulkova, a treia favorită a turneului de la Stanford. Românca a reușit să obțină puncte din execuții spectaculoase dar nu a știut să fructifice ocaziile și să finalizeze game-urile.

A avut primul set în mână, dar s-a jucat cu ocaziile și a ratat șase mingi de brake. Și asta în timp ce slovaca a fructificat în primul set singura minge de brake.
Practic, Sorana Cîrstea s-a bătut singură în primul set. La scorul de 1-0, românca a avut două mingi de brake. Iar la scorul de 3-4, Sorana a mai avut patru mingi de re-brake, însă le-a ratat pe toate, într-un game care a durat 12 minute și 14 secunde.
Românca a început catastrofal setul doi, a servit prima și i-a oferit slovacei trei mingi de brake, Dominika Cibulkova reușind să fructifice șansa.
La scorul de 0-2, Sorana  a reușit să salveze trei mingi de brake. Apoi a avut o minge de game, a ratat-o, slovaca a trecut în avantaj și a preluat apoi conducerea cu 3-0 în setul doi.
Românca și-a continuat jocul catastrofal și astfel a pierdut setul doi cu zero la 6.  Dominika Cibulkova s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-0, după o oră și 22 de minute de joc.
Pentru accederea în semifinale, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 36,535 de dolari și 200 puncte WTA.
Este cea de-a zecea semifinală pierdută de Sorana în cariera ei de până acum.