EMAG

26.02.2012

Victorie !!!

CS Municipal Târgovişte- BCM Danzio Timişoara 72 – 51 (23-14,13-6,17-11,19-20)
Municipal a scos maximum din „dubla” cu Timişoara în faza regulată a campionatului. Lipsite de aportul Ancuţei Stoenescu, plecată în această iarnă la Alba Iulia, oaspetele au fost pradă uşoară pentru o echipă dâmboviţeană cu gândul mai mult la meciul de săptămâna viitoare, de la Târgu Mureş. Târgoviştencele au încercat să rezolve cât mai simplu şi rapid meciul cu reprezentanta Banatului pentru a evita un final de joc încrâncenat ce le-ar fi putut aduce accidentări neprogramate. Încă din primul sfert Ciocan şi compania au pus piciorul în prag şi au dictat „muzica”. Monique Coker nu s-a dezminţit nici la reîntâlnirea cu fanii şi a marcat pe bandă rulantă încă din primele două sferturi. Pasele decisive au intrat din nou în atribuţiile Cristinei Ciocan, în vreme ce Lena Zherzherunova şi Chrissy Givens au fost fetele care s-au ocupat de luptele de sub cele două panouri. Târgoviştea şi-a mărit ecartul în mod constant. În minutul 5 scorul era 11-8, la finalul primului sfert  23 – 14, la jumătatea mitanului secund 31 – 18 , iar la pauză, CS Municipal conducea cu 36 – 20. În tot acest timp, Florin Nini a continuat să schimbe şi să trimită forţe proaspete de pe bancă. Dacă în unele din întâlnirile precedente rezervele au fost departe de randamentul titularelor, contra Timişoarei fetele de pe bancă au intrat excelent în joc. Pe rând, Viorela Rus, Anca Şipoş, Andreea Huţanu sau Alexandra Uiuiu şi-au făcut bine treaba compensând absenţa de pe parchetul Polivalentei a „senatoarelor” de drept. Doar în ultimul sfert gazdele au lăsat-o mai moale şi au permis bănţencelor să mai limiteze din proporţiile scorului. Vukoje, Saponjic şi Pesovic au fost cele mai bune fete din tabăra lui Kolarevic, dar prestaţia lor a fost insuficientă pentru a evita o înfrângere logică.

Casetă tehnică

Târgovişte: C. Givens 10, M. Coker 15, O. Zherzherunova 14, C. Ciocan 2, A. Uiuiu 5, O. Samburska 6, Fl. Diaconu 6, V. Rus 2, A. Huţanu 6, D. Kovacevic, V. Tămârgeanu, A. Şipoş 4
Antrenori: Florin Nini, Marius Dobă
Timişoara: A. Haas 2, B. Pesovic 10, F. Kine Kane 4, M. Benţe 2, C. Moroşanu 4, A. Stoiedin 2, R. Alecu, T. Brown 10, N. Saponjic 8, J. Vukoje 2